Spotkanie w 45-lecie matury (2013 rok) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aleksander Stawicki   „Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia”
Christian Schütz

 

Maj to miesiąc zakochanych i jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. W maju każdego roku odbywają się również egzaminy maturalne. W człuchowskim liceum, w maju 1968 roku również i my zdawaliśmy maturę. Od tego czasu minęło już 45 lat. Z tej okazji postanowiliśmy się spotkać i powspominać tamten pełen przeżyć i gorący dla nas okres. Było to już nasze czwarte spotkanie klasowe.

Pomysłodawczynie i organizatorki spotkania: Barbara Michałek (Żart), Krystyna Dragan (Pawłowska), Maria Lichtarska (Tomaszewska) i Krystyna Polek (Chmielecka)  starannie i w najdrobniejszych szczegółach zaplanowały i przygotowały jego przebieg. Przy tym nie zapomniano o wielu sympatycznych niespodziankach przygotowanych dla nas. Za to wszystko należą się serdeczne słowa najwyższego uznania i podziękowania.
Niestety frekwencja niezbyt dopisała. Z klasy A (wychowawczyni  Wanda Wawrzynowicz) przyjechało tylko 5 osób: Maria Szwarc (Popielska), Emilia Buszkiewicz (Przybył), Danuta Psztyr (Rak), Andrzej Chełminiak i Józef Ożański. Klasa B (wychowawczyni Jadwiga Loroch) była reprezentowana najliczniej. Obecni byli: Halina Wysocka (Łubniewska), Krystyna Osińska (Sawicka), Alina Jacyna (Sitkiewicz), Maria Lichtarska, Maria But (Wiatr), Jerzy Byra, Janusz Dudek, Leszek Grędzicki, Józef Szewczyk, Jan Walczak. Klasę C (wychowawca Jerzy Loroch) reprezentowali: Krystyna Dragan, Małgorzata Spiczak-Brzezińska (Koska), Anna Kozłowicz (Lisiecka), Halina Nitka (Rafińska), Sławomir Tyrzyk.  Z klasy D (wychowawca Eugeniusz Jędrzejewski) przybyli: Maria Suska (Babińska), Teresa Antoniak (Dykier), Teresa Bogusz (Kwacz), Barbara Michałek, Krystyna Polek, Jolanta Szaniawska (Wincel) i Aleksander Stawicki. Anonsowały swój przyjazd Bogumiła Kujawa (Ginter) i Helena Nerlo (Martyniak) oraz Bolesław Łukaszewicz, ale z nieznanych przyczyn nie dotarli oni na nasze spotkanie. Przypomnę jeszcze raz słowa jednego z naszych kolegów: „Nieważne ilu nas będzie, ważne żebyśmy się spotkali”. Z żalem należy także odnotować, że nie było żadnego z naszych dawnych nauczycieli.

Spotkaliśmy się na człuchowskim rynku, skąd udaliśmy się do pobliskiego, zabytkowego kościoła pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła. Tam po zapoznaniu się z historią świątyni i zwiedzeniu pieczołowicie odnowionego wnętrza, któremu przywrócono dawny wygląd, wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu organowego z towarzyszeniem skrzypiec. Organista Paweł Gawlik i skrzypek Miłosz Gawroński z dużą dozą wirtuozerii wykonali kilka utworów zarówno z klasyki muzyki organowej jak i pieśni kościelnych. Koncert rozpoczął się od pełnego ekspresji wykonania utworu Te Deum Marca-Antoina Charpentiera. Nie mogło również zabraknąć słynnego utworu Ave Maria Fanza Schuberta. Podniosły nastrój przedłużyło wykonanie hymnu Być bliżej Ciebie chcę, a na zakończenie tej muzycznej uczty usłyszeliśmy Czarną Madonnę w wykonaniu na dwa głosy. Organiście wtórowała Maria Lichtarska. Cały koncert był tak wzruszający, że niejednemu z nas zakręciła się łza w oku a wykonawców nagrodziliśmy rzęsistymi brawami.

Kolejnym punktem programu było zwiedzenie nowo otwartego muzeum i wjazd windą na punkt widokowy znajdujący się na szczycie wieży pokrzyżackiego zamku. Z trudem rozpoznawaliśmy to miejsce, które tak dobrze znaliśmy z dawnych lat. Ale po ostatnim remoncie, zakrojonym na szeroką skalę, wiele się tutaj zmieniło. A nade wszystko krzepił wspaniały widok na odmieniony Człuchów.

Spod wieży udaliśmy się na spacer drogą wiodącą przez park i kładkę (przy punkcie widokowym powitano nas chlebem i solą, ale pod nieco zmienioną postacią) do autobusu, który nas zawiózł na plażę. I tu kolejne zaskoczenie - park linowy, nowa, szeroka aleja przechodząca w pomost i wiele jeszcze innych elementów, których dotąd nie było.

Nie mogliśmy zapomnieć także o naszych zmarłych wychowawcach i nauczycielach. Dlatego w drodze powrotnej wstąpiliśmy na miejscowy cmentarz i na grobach niektórych z nich złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy symboliczne znicze.

Główna część spotkania odbyła się w Ośrodku OHP nad Jeziorem Miejskim w Człuchowie. W sali bankietowej witał nas ogromny napis: „Spotkanie urodzinowe ‘2013”.

I tu nie zabrakło niespodzianek. Jedną z nich było odnowienie matury po czterdziestu pięciu latach polegające na rozwiązaniu testu. Test składał się z dwóch części: - w pierwszej części pytania dotyczyły historii liceum, natomiast druga część została zatytułowana – „Co nam zostało z tych lat”. Należało tu odpowiedzieć na krótkie pytania z zakresu języka polskiego, języków obcych, matematyki, chemii, fizyki, geografii i biologii.

Pierwotnie w założeniu organizatorów pisanie pracy miało się odbyć w auli lub sali gimnastycznej liceum, łącznie z kanapką dla każdego „abiturienta” – tak jak to miało miejsce czterdzieści pięć lat temu. Jednak ze względów organizacyjnych musieliśmy zrezygnować z tego pomysłu.

Test wypadł nadspodziewanie dobrze, co świadczy o tym, że znamy zarówno historię naszej Almae Matris jak i wiele zostało w naszej pamięci wiedzy przekazanej onegdaj przez naszych nauczycieli. Można stwierdzić, że „nauka nie poszła w las”.

We fragmencie testu dotyczącym języka polskiego należało twórczo rozwinąć zdanie:
„Człuchowski liceum to....” Nie zabrakło oryginalnych wypowiedzi. Oto najciekawsze z nich:
„.....szkoła, która bardzo wryła się w pamięć. Lata szkolnych przyjaźni, sympatia nauczycieli, ogromna wiedza przekazana uczniom, piękne lata, które zawsze będę pamiętać” (T.Antoniak)
„.....cudny czas w moim życiu” (A.Jacyna)
„......szkoła, w której spędziłam czas mojej młodości, miłości i teraz wspomnień” (K.Polek)
„.....dało mi szansę dostania się na studia i sprawiło, że zmieniło się nasze życie....” (T.Bogusz)
„....znakomite przygotowanie do życia w społeczeństwie” (J.Dudek)
Niespodziewanie najwięcej trudności sprawiło ustalenie jakie przedmioty znalazły się na naszym świadectwie maturalnym. Ale i tu wątpliwości zostały szybko rozwiane. Największą liczbę punktów zdobyły: Krystyna Dragan, Barbara Michałek i Małgorzata Spiczak-Brzezińska. Zwyciężczynie  uhonorowane zostały sympatycznymi, pamiątkowymi gadżetami.

Liczba punktów zdobyta przez uczestników „egzaminu” posłużyła do zsumowania tych punktów w poszczególnych klasach. Na tej podstawie stworzono odpowiedni ranking klas, co miało na celu przypomnienie rozegranego onegdaj „Turnieju klas”. I tak pierwsze miejsce zajęła klasa D, drugie – klasa C, trzecie – klasa B i czwarte – klasa A. Przedłużeniem międzyklasowej rywalizacji miała być część sportowa, ale po głębokim namyśle odstąpiono od tego zamiaru.
Przygotowana została również prezentacja multimedialna poświęcona pamięci niedawno zmarłej naszej wychowawczyni i nauczycielki języka francuskiego, Jadwigi Loroch. Pokazano również najciekawsze zdjęcia z lat licealnych, które pochodziły głównie z naszych prywatnych albumów.
Zanim przystąpiliśmy do biesiadowania, uczciliśmy chwilą ciszy, zadumy i refleksji naszych zmarłych wychowawców i nauczycieli oraz koleżanki i kolegów. Zabrakło wśród nas wymienionej przed chwilą Jadwigi a także jej męża Jerzego, Adolfiny Tupaj, Haliny Kielbratowskiej, Franciszka Blechacza, Jadwigi i Józefa Lewandowskich, Eugeniusza i Gabriela Jędrzejewskich, Józefa Berenta, Marii Wojciuk i Henryka Fajlhauera. Odeszli od nas na zawsze z klasy B – Krystyna Gronostaj (Dylewicz), Maria Wiśniewska (Gładysz), Zdzisława Chmielniak (Kowcun), z klasy D - Ewa Wróblewska i Andrzej Trojanowski.
Przy biesiadnym stole wspominaliśmy liczne, niekiedy humorystyczne zdarzenia, opowiadaliśmy o swojej życiowej drodze. Odżywały gdzieś tam w pamięci różne przygody.                      

Przypomnieliśmy sobie, choć na chwilę, smak i zapach młodości. I chociaż by obejrzeć stare fotografie wielu sięgało po okulary, to jednak duchem i sercem pozostaliśmy młodzi i rześcy.

Jedną z atrakcją wieczoru był urodzinowy tort z feerią sztucznych ogni i wizerunkiem naszego liceum. Biesiadę dość często przerywaliśmy, by potańczyć przy melodiach „z tamtych lat”.

Dla wielu z nas przyjazd do Człuchowa był w przenośni i dosłownie sentymentalną podróżą do miejsc i zdarzeń z przeszłości a także okazją do zobaczenia jak miasto się zmieniło i wypiękniało. I tylko żal, iż nie udało się odwiedzić i zobaczyć starych kątów w naszej dawnej „budzie”.

Na zakończenie biesiadowania Maria Lichtarska recytowała wiersz autorstwa Marii Wojciuk, jakże pasujący swoją treścią do okoliczności naszego spotkania:


Toast

Hej! Baw się srebrna wiaro
Trzeba wesoło żyć
Dopóki żagle w górze
Wiatru w nie krzynę chwyć
Za nami groźne burze
Za nami życia szkwał
Chwytajmy dobre chwile
I bawmy się na schwał
Dobrze jest z przyjaciółmi
Wychylić wina łyk
Wymienić dobre myśli
By smutek z serca znikł
Hej! Żyjmy nasza wiaro
I wij się złota nić
Bo mimo trosk największych
Dobrze jest jednak żyć
Więc żyjmy stara wiaro
Dopóki los tak chce
Bo my najlepiej wiemy
Żyć wcale nie jest źle
Hej! Życie, życie, życie
Tyś jest największy dar
Wypijmy za to życie
Nektar ze szklanych czar.


Następnego dnia przy rozstaniu, wymieniając serdeczne uściski, postanowiliśmy spotkać się ponownie za dwa lata, tym razem na ogólnoszkolnym zjeździe z okazji 70-lecia liceum.

Aleksander Stawicki

 

Na zdjęciu:

 

w górnym rzędzie stoją od lewej: Edmund Ordoński, Jerzy Byra, Krystyna Osińska (Sawicka), Halina Szczukiewska (Łubniewska), Sławomir Tyrzyk, Aleksander Stawicki, Eugeniusz Kozłowski (Muzyk), Jan Walczak,

 

w środkowym rzędzie stoją od lewej: Janusz Dudek, Emilia Buszkiewicz (Przybył), Maria Suska (Babińska), Jolanta Szaniawska (Wincel), Maria But (Wiatr) Halina Nitka (Rafińska), Józef Szewczyk, Leszek Grędzicki, Teresa Antoniak (Dykier), Małgorzata Spiczak-Brzezińska (Koska), Danuta Psztyr (Rak), Maria Szwarc (Popielska), Andrzej Chełminiak,

 

w dolnym rzędzie siedzą od lewej: Alina Jacyna (Sitkiewicz), Anna Kozłowicz (Lisiecka), Teresa Bogusz (Kwacz), Maria Lichtarska (Tomaszewska), Józef Ożański, Krystyna Dragan (Pawłowska), Krystyna Polek (Chmielecka), Barbara Michałek (Żart).

 

spotkanie