Szanowni Państwo! Koleżanki i Koledzy! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aleksander Stawicki   A. Stawicki

 

Po opublikowaniu tekstu na łamach „Merkuriusz Człuchowskiego” pt. „Gabinet Kopernikański”, w czerwcowy skwarny wieczór 2006 r. zadzwonili do mnie do domu wzruszeni Państwo Jadwiga i Jerzy Lorochowie z podziękowaniem za rzetelne i piękne, ich zdaniem, opracowanie tematu oraz za oddanie ducha poruszanych kwestii.

Z kolei po ukazaniu się wspomnienia o moim nauczycielu i wychowawcy, Eugeniuszu Jedrzejewskim, wysłałem treść tego wspomnienia Państwu Janinie i Hieronimowi Jędrzejewskim (brat Eugeniusza) oraz koleżance ze szkolnej ławy, Teresie Antoniak. Po krótkim czasie otrzymałem dwa listy. Pierwszy od Pani Janiny, w którym napisała między innymi: „Ciepło i serdecznie, a jednocześnie z literacka werwą napisał Pan o swoim nauczycielu. Dziękujemy, że mogliśmy poznać Brata jako nauczyciela i wychowawcę, przez co Jego obraz stał się nam pełniejszy. Przyznam teraz, ze jednak mieli wiele wspólnego, a to w dziedzinie wychowania i nauczania, w dziedzinie ideałów wpajanych swoim wychowankom”. Niedługo potem drugi, od Teresy, w którym napisała: „Serdecznie dziękuję za miłą niespodziankę. Nawet nie wiesz, jaką niewypowiedzianą radość sprawiłeś mi tymi wspomnieniami o naszym „Małym”. Wiesz dobrze, że to nie tylko wspomnienia o wspaniałym człowieku, ale również powrót do lat naszej młodości, która niestety odeszła tak szybko. Do tych tak radosnych chwil warto wracać i Ty to sprawiłeś pisząc o naszym wychowawcy i nauczycielu”.

 

Dużo wcześniej, po opublikowaniu eseju, w którym wspominałem klasową wycieczkę z licealnych lat, przysłała do mnie list Pani Jadwiga Wieliczko. Napisała w nim miedzy innymi: „Opisane wspomnienia pozwoliły przypomnieć miłe chwile z dawnych czasów pracy z młodzieżą”.
Nie będę ukrywał także, że rosło moje serce, gdy w czasie ostatniego zjazdu absolwentów liceum dojrzałem na wystawie poświęconej historii szkoły w dziale ”Napisali o nas”, kilka swoich wypowiedzi i artykułów opublikowanych w „Merkuriuszu”. Ostatnio dostałem również propozycję, aby je opublikować na stronie internetowej liceum, z której to propozycji skwapliwie skorzystałem. Większość z nich już tam umieszczono.
Pomyślałem sobie, że warto pisać chociażby tylko dla takich chwil, jakie przeżyłem zarówno w czasie zjazdu absolwentów jak i w trakcie wspomnianej rozmowy telefonicznej oraz po lekturze listów Pań - Janiny, Jadwigi i Teresy. Nie może być cenniejszej i wspanialszej nagrody dla autora jak ludzka wdzięczność i serdeczne słowo podziękowania.
Zachęcam gorąco innych, do tego, aby wydobyli z zakamarków pamięci osoby i zdarzenia i opisali je. Trzeba tylko zajrzeć do dawno zapomnianych albumów może już z pożółkłymi fotografiami i sięgnąć do szuflad z domowymi archiwaliami. Jestem przekonany, że wiele jest takich osób i zdarzeń w historii naszej szkoły, które zasługują na to, aby je ocalić od całkowitego ludzkiego zapomnienia.