Myzyk Stanisław PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   

 

 

Stanisław Myzyk

 

malakolog, badacz amator

 

 

S. Myzyk

 

 

 

Rok ukończenia naszej szkoły, klasa
1975                                    IVD


Urodził się 06 lipca 1956 roku w Sąpolnie. Mieszka i pracuje w rodzinnej wiosce – Sąpolnie.

 

Po ukończeniu naszego liceum Stanisław Myzyk został przyjęty na wydział chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z powodu zawansowanej cukrzycy nie mógł ukończyć wymarzonych studiów. Powrócił do Sąpolna podejmując pracę w Urzędzie Gminy jako księgowy. Po kilku latach została przyznana mu renta. Od tego czasu zajmuje się biologią ślimaków. Jest malakologiem z wyboru i z zamiłowania.

 

Stanisław Myzyk to powszechnie znany badacz amator w Europie. Wyniki swoich badań naukowych publikuje w fachowych czasopismach w języku angielskim. Głównym osiągnięciem Stanisława Myzyka jest wypełnienie luki w nauce dotyczącej zawójek – gatunku ślimaków odkrytych w połowie XVIII wieku, o nieznanej biologii. Malakolog poświęcił 15 lat, aby je dokładnie zbadać, skatalogować i opisać.

Obecnie S. Myzyk prowadzi badania nad mało znanymi i bardzo rzadkimi gatunkami ślimaków – poczwarówkami.