Kroplewski Zdzisław PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   

 

ks. dr hab.

ZDZISŁAW KROPLEWSKI


dziekan Wydziału Teologicznego

Uniwersytetu Szczecińskiego

 

 

 

Rok ukończenia naszej szkoły, klasa
1972                               IV D

 

W latach 1974-1980 ukończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. W roku 1980 złożył magisterium z teologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Na tymże uniwersytecie w latach 1982-1986 ukończył studia psychologiczne.

 

W roku 1990 uzyskał tytuł doktora z nauk humanistycznych w zakresie psychologii, a w roku 2002 zrobił habilitację z nauk teologicznych w zakresie teologii fundamentalnej na Uniwersytecie Opolskim.

 

W latach 1993-2003 piastował funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie oraz w latach 1999-2003 był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;

 

Od roku 2004 przeszedł do Uniwersytetu Szczecińskiego już jako profesor obejmując funkcję dziakana Wydziału Teologicznego.

 

Ks. dr  hab. Zdzisław Kroplewski jest także członkiem Kolegium Redakcyjnego miesięcznika „Pastores”, członkiem Rady Naukowej serii Studia i Rozprawy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz członkiem Rady Naukowej czasopisma naukowego Studia Paradyskie.

 

Znany jest także z wielu publikacji, m.in.

Kroplewski Z., Racjonalność rozumowania religijnego. Model poznawczy, Poznań 2002, Wydawnictwo Fundacji Humaniora

Kroplewski Z., Powołani do wolności. Formacja do kapłaństwa i życia zakonnego, Kraków 1998, Wydawnictwo m;

Kroplewski Z., Nauczycielu - gdzie mieszkasz? Seminarium w dobie nowej ewangelizacji, Warszawa 2001, Wydawnictwo Księży Marianów;

Kroplewski Z., Sztuka rozmawiania. Poradnik dla księży, Kraków 2004, Wydawnictwo WAM.