Lubiński Jan PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   

 

 

prof. dr hab. n. med.

 

JAN ANTONI LUBIŃSKI

 

 

 

J. Lubiński

 

 

 

 

Rok ukończenia naszej szkoły, klasa
1971                              IV a

 

 

Jan Antoni Lubiński urodził się 07 stycznia 1953 r. w Przechlewie.

 

Prof. dr hab. Jan Antoni Lubiński, wybitny genetyk-onkolog, jest założycielem i kierownikiem Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Specjalizuje się w patomorfologii oraz genetyce klinicznej i molekularnej nowotworów dziedzicznych.

 

W roku 1996 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

 

Rok później był reprezentantem na Polskę i członkiem Komitetu Ekspertów na Europę i Afrykę w programie Międzynarodowej Unii do Walki z Chorobami Nowotworowymi (UICC) "Familial Cancer and Prevention".

 

Jest autorem i koordynatorem wielu ważnych projektów na skalę Polski i świata, m. in. projektu rozwoju sieci Onkologicznych Poradni Genetycznych w Polsce oraz europejskiego projektu rozwoju sieci rejestrów nowotworów dziedzicznych.

 

Jest też Konsultantem Krajowym w dziedzinie Genetyki Klinicznej w Polsce, Członkiem Zarządu Europejskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka i Doktorem Honoris Causa Uniwersytetu w Rydze.

 

Profesor Lubiński jako pierwszy na świecie zorganizował badania przesiewowe w kierunku wykrywania nowotworów dziedzicznych dla liczącego 1,5 mln ludności województwa zachodniopomorskiego.

 

Opracował również szereg nowatorskich testów DNA wykrywających zwiększone ryzyko raka w tym pierwszy w świecie test wysokiego wielogenowego ryzyka raka piersi. Testy te są dostępne dla pacjentów w Onkologicznych Poradniach Genetycznych.

 


Dorobek zawodowy w skrócie:

  • pracownik Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie: Katedra Patologii - Kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii,
  • pracownik w  Ośrodku Nowotworów Dziedzicznych,
  • członek Komitetu Biotechnologii PAN,
  • członek Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN,
  • koordynator Polskiej Platformy Medycyny Innowacyjnej,
  • konsultant krajowy ministerstwa w specjalizacji podstawowej -  genetyka kliniczna,
  • promotor przewodów doktorskich.