Uroczyste odsłonięcie tablicy profesora Marcina Gołąba (V zjazd - 2010 r.) PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   
poniedziałek, 22 lipca 2013 09:22

 

02 października 2010 r. w ramach V Zjazdu Absolwentów LO w Człuchowie odsłonięta została tablica upamiętniająca pierwszego dyrektora naszej szkoły. Pomysłodawcą i organizatorem działań na rzecz uhonorowania w ten sposób wspomnianego dyrektora był absolwent szkoły (rok ukończenia szkoły - 1953) Pan Edward Lipkowski. Zawiązany został Komitet Organizacyjny Upamiętnienia prof. Marcina Gołąba, którego przewodniczącą została wybrana również absolwentka szkoły (rok ukończenia szkoły - 1953) Pani Wanda Stoltman.

Pan Lipkowski pamiętający dobrze postać dyrektora Gołąba z czasów nauki w naszej szkole wykazał sie ogromną determinacją i konsekwencją w poszukiwaniu informacji na temat osoby pierwszego dyrektora oraz uporem w poszukiwaniu projektanta, wykonawcy i fundatorów tablicy (57 osób). Dużym sukcesem pana Edwarda było też odnalezienie wnuka pierwszego dyrektora - Mariana Gołąba, który został zaproszony na uroczystość odsłonięcia tablicy.

Akt odsłonięcia nastąpił bezpośrednio po części oficjalnej otwierającej zjazd absolwentów, oprócz wnuka dyrektora Gołąba, tablicę odsłonili: Pani Wanda Stoltman, obecny dyrektor szkoły Ewa Hryszkiewicz oraz starosta człuchowski Aleksander Gappa. Był to ważny moment szczególnie dla najstarszych roczników absolwentów pamiętających dyrektora Gołąba. W trudnych stalinowskich czasach wykazywał się nieprzeciętną odwagą i obywatelską bezkompromisowością, za co został usunięty ze szkoły

 

tablica  
Więcej zdjęć